środa, 29 października 2014

Budżet Obywatelski Kielc - wyniki

Stało się. Głosowanie zakończone, głosy "z internetów" i urn podliczone. 

51 tysięcy Kielczan oddało ponad 113 tysięcy głosów. To wskazuje, że incjatywa obywatelska zyskała na popularności i nie jest nam, mieszkańcom Kielc obojętna.

W kategorii projektów dużych (wartość inwestycji ponad 100 tysięcy pln) wybrano 4 projekty. Nie jest dla mnie zaskoczeniem, że wszystkie dotyczą budowy infrastruktury bezpośrednio przy obiektach szkolnych. Tak jak przewidywałem, specyfika tych projektów, oraz fakt, że władze szkół włączyły się w zbieranie głosów, spowodował że pozostałe projekty właściwie nie miały startu.

W kategorii małych projektów Kielczanie postawili na siłownie zewnętrzne i infrastrukturę rowerową. Tutaj szanse poszczególnych projektów były większe z uwagi na maksymalna wartość i ogólną kwotę do podziału.

Cóż, nasuwa mi się taka oto refleksja: budżet obywatelski to niewątpliwie ciekawa inicjatywa, godna uwagi i kontynuowania, a nawet systematycznego zwiększania środków na ten cel. Niestety, sposób podziału środków daleki jest od ideału. Włączanie w tą inicjatywę zadań zlokalizowanych w szkołach albo przedszkolach samorządowych jest w mojej opinii nieporozumieniem. Dyrektor szkoły zleci wychowawcom zebranie głosów od uczniów i w dzień-dwa zbierze ich setki a może i tysiące. Jak konkurować z taka machiną? Mało tego, wiem że w jednej ze szkół za dużą ilość głosów dzieciaki dostawały dodatkowe oceny z zachowania. W przedszkolach mechanizm działa podobnie...

Reasumując: budżet na tak, podnoszenie świadomości Kielczan o ich prawie do decydowania o inwestycjach w mieście na tak; sposób weryfikacji projektów i ich kwalifikacji do tegoż przedsięwzięcia na nie. Tutaj trzeba wypracować inne rozwiązania.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz